Historia Papieru

O papierze

Historia papieru – niektórym, różnym rzeczom już przypisywano rolę w kształtowaniu się dziejów świata. Którym ? Decydują o tym masy ludzi oraz wybitne jednostki. Pisano już, że węgiel, bawełna, nafta, elektryczność rządzi światem. Nikt chyba nie zaprzeczy, że można powiedzieć również, iż to papier rządzi światem, a przynajmniej jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym losy. Jest na nim obecnie zapisana prawie cała wiedza ludzkości, jest głównym nośnikiem informacji.

Tak naprawdę nie możemy sobie bez niego wyobrazić życia, ponieważ papier to nie tylko książki, ale również gazety, banknoty, opakowania, plakaty i setki innych bardzo potrzebnych rzeczy, z którymi jesteśmy na co dzień zżyci. Na papierze piszemy listy i przekazujemy nasze uczucia, służy także do drukowania, pakowania, płacenia jakąś walutą, liczenia, artyści wykorzystują go do rysowania, obrazów, zapisywania wrażeń, wyobrażeń i pomysłów.

Papier rządzi światem

W Polsce co roku wydaje się około 100 milionów egzemplarzy książek, co daje zużycie około 25 tysięcy ton papieru rocznie, na same książki. Jeżeli natomiast chodzi o zużycie papieru na świecie liczby są znacznie większe i sięgają aż 35 milionów ton. Większość, albo co najmniej duża część wiedzy, którą mamy w głowach została zdobyta prawdopodobnie dzięki książkom wykonanym z papieru. Gazety kształtują umysły milionów ludzi. Najważniejsze dokumenty z życia i z dziejów związane są właśnie z papierem. Papier powoduje radość, ale ten sam papier z inną treścią może spowodować smutek i łzy, może też zmuszać do posłuszeństwa albo zrodzić bunt. Na papierze jest zanotowany cały obraz naszego świata, umożliwia on postęp, ilość „papierków” jest wyznacznikiem zamożności danej osoby i jej pozycji społecznej.

Warto się zastanowić czy powiedzenie „papier rządzi światem” nie jest prawdziwe. Czy będzie rządził nim wiecznie i czy wytrzyma próbę czasu ? Raczej nie. Taka jest historia papieru. Obecnie funkcje papieru przejmują tworzywa sztuczne i urządzenia elektroniczne, mamy coraz więcej tak zwanych e-booków, czyli książek zapisanych na nośnikach komputerowych dających możliwość odczytania ich na ekranie. Takie książki może nie mają duszy tak jak papierowe i nie można z nimi usiąść wygodnie w fotelu, ale za to są bardziej ekologiczne, a ich produkcja nie powoduje wyniszczania lasów.

Słowo papier

A co to właściwie jest papier ? Słowo papier wywodzi się od greckiego słowa papyros, które jest prawdopodobnie zapożyczeniem z egipskiego. Papyros to roślina egipska – papirus, jej włókna były układane w kilku warstwach na sobie w poprzek, które następnie zwilżano wodą, prasowano, gładzono aż do otrzymania twardej masy służącej jako nośnik pisma. Pomiędzy papirusem, a papierem różnica tkwi przede wszystkim w procesie produkcyjnym i w użytych materiałach.

Dzisiaj papier to najczęściej cienki, płaski materiał wytwarzany poprzez sprasowanie naturalnych włókien. Do jego produkcji nadaje się prawie każdy materiał włóknisty. Według Encyklopedii PWN papier to materiał w postaci arkuszy lub wstęgi służący do pisania, pakowania, celów poligraficznych, przemysłowo-technicznych, higienicznych i innych. Wytwarzany z masy papierniczej w maszynie papierniczej, w wyniku rozwinięcia naturalnej zdolności włókien roślinnych do wiązania się ze sobą. Za wynalazcę uważa się Chińczyka Cai Luna.

2017-08-13T20:08:37+00:00